Jitka Hartmanová

Vítejte, jsem certifikovaná poradkyně pro výživu,
lektorka kurzů zdravého vaření

Lektorkou v české situaci

Lektorku zdravého vaření ze mě udělali moji přátelé, kteří se chtěli naučit, jak vařit zdravé a chutné jídlo svým nejmilejším. U nás v Česku to totiž nemáme vůbec jednoduché. Jsme masožrouti, zeleninu vaříme málo, zbožňujeme chleba. Navíc kvalita potravin v obchodech je bohužel často mizerná. Vařit doma zdravě a přitom chutně se potom zdá jako nadlidský úkol. Pokusy maminek o zdravé vaření navíc často skončí odmítáním nových jídel ze strany dětí i partnera. Na stole průměrné české rodiny prostě pohanka, jáhly ani zelenina nemají místo.

Individuální přístup

I můj muž si nejraději v hospodě objedná propečený bůček, syn zase párek v rohlíku. Přesto si doma pochutnávají na zdravém jídle, které jim uvařím. Věřím, že se to může podařit v každé rodině, ale chce to individuální přístup. Každému chutná něco jiného a především, každému prospívají jiné potraviny. Souvislosti mezi jídlem a zdravím mě fascinují už skoro dvacet let a po důkladném studiu můžu říct s jistotou jedno – univerzální recept na zdravé jídlo neexistuje.

Teď tedy opravdu o mně

Svou vášeň pro kuchařské umění se mnou sdílela už moje maminka, která je kuchařka. Šla jsem k ní chtě nechtě do učení a dostala řádný výcvik u plotny. Později se můj profesní zájem stočil k souvislostem mezi stravou a zdravím, které hodlám studovat a prověřovat do konce života. Vyzkoušela jsem makrobiotiku, veganství i nízkosacharidové stravování.

Díky tomu vím, jaké účinky mají různé diety na různé typy lidí, ale nejsem stoupencem žádného z  výživových směrů. Vycházím ze zákonitostí přírody, které pro mě nejlépe popisuje tradiční čínská medicína. Jsem certifikovaná poradkyně pro výživu, svou poradnu provozuji v Centru Celý Člověk. Absolvovala jsem kurz tradiční čínské medicíny „Fit bez chemie“ a také kurzy „Women’s Health“ a „The Art of Cooking“ v holandském Kushi institutu. 

Přístup srdcem i rozumem

Jak s oblibou říká můj syn, jsem zabouchlá do vaření a svoji vášeň s vámi budu ráda sdílet. Svým přátelům jsem vděčná, že stáli u zrodu kurzů zdravého vaření, protože sdílet radost z jídla, to je krásná práce. A nebojte se, nejsem extremista. Nikdo nejíme stoprocentně vždy a všude zdravě – a to nevadí. I já beru syna na burger, když máme co slavit. Dělám to s čistým svědomím, protože vím, že si zdravě vaříme každý den a děláme to nejlepší, co můžeme.

Výživové poradenství

Pokud potřebujete poradit se stravováním více individuálně a více do hloubky, budu se Vám ráda věnovat v Centru Celý Člověk v Holešovicích.

CENTRUM CELÝ ČLOVĚK